Między akredytywą a warunkami dostaw towarów
Jeżeli strony kontraktu wybrały akredytywę dokumentową jako formę płatności, to jej warunki powinny skorelować z bazą dostawy ładunku, która dzieli koszty tej operacji i ryzyko z nią związane.
Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że warunki dostawy towaru wpływają na jego cenę. Inna jest sytuacja, gdy eksporter zostawia towar do dyspozycji kupującego we własnym magazynie, a obowiązkiem tego drugiego jest zorganizować proces przewozu, od tej gdy to eksporter będzie opłacał rachunki za transport i ponosił ryzyko dostawy do miejsca docelowego. W tym drugim przypadku koszty załadunku, przeładunku, transportu, a może także ubezpieczenia, muszą zostać, w pewnym stopniu, wliczone w cenę produktu.
A czy wybór warunków dostawy towaru może wpływać na ustalenia nie tyle co do ceny, co do samego sposobu zapłaty? Odpowiedź na pewno może być twierdząca, nawet jeżeli w pierwszej kolejności o tym wyborze decydują takie elementy, jak:
- stopień ryzyka (wzajemna znajomość kontrahentów, dobre – złe relacje i dotychczasowe doświadczenia ze współpracy),
- wielkość kontraktu (w tym wartość dostawy w kontekście całościowych obrotów przedsiębiorców),
- ryzyko gospodarcze, polityczne kraju partnera handlowego.
Im większe natężenie ryzyka, tym większe prawdopodobieństwo wybrania sposobu zabezpieczenia należności (np. wprowadzenia warunku uzyskania przez strony gwarancji bankowych – np. z jednej strony prawidłowego wykonania kontraktu lub zwrotu zaliczki, z drugiej gwarancji zapłaty za dostarczony towar) lub bezpiecznej metody jej dokonania. A do takiej zalicza się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta